Σχετικά με το τμήμα
Το Ιατρείο Προαναισθητικού Ελέγχου και Μετεγχειρητικής Φροντίδας λειτουργεί καθημερινά (9.00-14.00) στον 2ο όροφο στο χώρο του Αναισθησιολογικού Τμήματος πλησίον του χειρουργείου από Ειδικό Αναισθησιολόγο.
Το Ιατρείο Προαναισθητικού Ελέγχου και Μετεγχειρητικής Φροντίδας διεκπεραιώνει:
- προεγχειρητικό έλεγχο του τακτικού προγράμματος χειρουργείου της επόμενης ημέρας
- προεπεμβατικό έλεγχο βαρέως πασχόντων ασθενών.
Στον προεγχειρητικό έλεγχο λαμβάνουν μέρος και οι ειδικευόμενοι ιατροί αναισθησιολογίας με την επίβλεψη του ειδικού.
Σκοπός λειτουργίας του Ιατρείου είναι η ισότιμη και με τη μέγιστη ασφάλεια περιεγχειρητική φροντίδα όλων των χειρουργικών ασθενών κάθε χειρουργικής ειδικότητας του Θεαγένειου Νοσοκομείου.
Πιο συγκεκριμένα, το Ιατρείο προσφέρει
- Τη λεπτομερή προεγχειρητική αξιολόγηση της κλινικής κατάστασης των ασθενών και την έγκαιρη αναγνώριση των δυνητικών κινδύνων που μπορούν να εμφανιστούν κατά τη διάρκεια της αναισθησίας και της χειρουργικής επέμβασης.
- Την επιλογή της κατάλληλης αναισθησιολογικής τεχνικής (γενική αναισθησία, κεντρικοί νευραξονικοί αποκλεισμοί, περιφερικοί νευρικοί αποκλεισμοί, συνδυασμός αυτών των τεχνικών, καταστολή), αφού ληφθεί υπ’όψιν η βαρύτητα της επέμβασης.
- Την παροχή οδηγιών για την προετοιμασία του ασθενούς τόσο στον ίδιο τον ασθενή, όσο και στο ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό.
- Τη μετεγχειρητική παρακολούθηση των ασθενών και τη φροντίδα για την αντιμετώπιση του οξέος μετεγχειρητικού πόνου.
- Τη συνεχιζόμενη παροχή υποστήριξης και φροντίδας του ασθενούς στο θάλαμο νοσηλείας, εφόσον αυτό κρίνεται απαραίτητο, μέχρι την πλήρη ανάρρωσή του.